10 MIEJSC NA ŚLĄSKU o których mało to wie

10 miejsc w śląskim, o których mało kto wie!
 

Każdy region, miejscowość czy obszar posiada swoje perełki. Nie chodzi jednak o kultowe atrakcje znane z kampanii promocyjnych, spotów i pierwszych stron przewodników. Turystyka szukania i odwiedzania miejsc mniej znanych zyskała na popularności w kręgach pasjonatów, turystów alternatywnych i wytrwałych poszukiwaczy, dla których szukanie jest wartością samą w sobie, a dotarcie do miejsca mniej uczęszczanego przez turystów sprawia wielką satysfakcję. Takich miejsc w Województwie Śląskim nie brakuje – zatem jeśli masz w sobie coś z poszukiwacza skarbów - Indiany Jones'a koniecznie musisz poznać nasze typy!

1. Baza nurkowa "Koparki" w nieczynnym kamieniołomie na granicy Jaworzna

Na początku był kamieniołom, w którym łupano cenny materiał budowlany - dolomit. W połowie lat 90. zamienił się w malownicze jezioro będące mekką płetwonurków. Pod wodą znajdują się tam koparki, samochód a nawet samolot! Docelowo w miejscu kamieniołomu planuje się przeprowadzenie trasy rekreacyjnej.2. Gichta huty „Waleska” w Palowicach (zabytkowa wieża wsadowa) i staw. Gmina Czerwionka – Leszczyny, powiat rybnicki.

Obszar ten zwie się Pojezierzem Palowickim (od miejscowości Palowice), wchodzącym w skład Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Mimo rozległych terenów zielonych znajdziemy tam też zabytki dawnego przemysłu i działającej tam kilkadziesiąt lat huty "Waleska" (działała w I połowie XIX wieku). Pracowały tutaj dwa wielkie piece i odlewnia żelaza. Nad stawem Gichta stoi ceglana wieża wyciągowa ówczesnej huty licząca 15 m wysokości.Zabytkowa wieża

Staw Gichta

3. Pozostałości zamku biskupów krakowskich. Sławków, pow. będziński.

Zamkowe mury miały niegdyś wysokość 6–7 m i były grube na 2–3 m. W latach 1433-34 zamek uszkodzony został podczas najazdów husytów. Niedługo później, bo w 1455 r., padł on ofiarą zaciężnych oddziałów polsko-morawskich dlatego obecnie można oglądać jedynie ruiny.
 4. Jaskinia Szachownica. Powiat kłobucki, gmina Lipie.

Obecnie długość korytarzy Szachownicy wynosi ok. tysiąc metrów. Nazwa jaskini pochodzi od specyficznego układu korytarzy o soczewkowatym przekroju poprzecznym i prostolinijnym przebiegu. Rozgałęziają się one i przecinają pod kątem prostym, tworząc charakterystyczną siatkę pól, przypominającą szachownicę.

5. Zabytkowy spichlerz. Powiat raciborski, gmina Rudnik.

Rudnik należy do najstarszych miejscowości w powiecie raciborskim. Zabytkowy spichlerz stanowi pozostałość po kompleksie pałacowym z pałacem.

6. Młyn wodny. Powiat raciborski, Brzeźnica.

Pierwotny młyn był budowlą z drewna i kamienia dopiero potem murowany. W latach 90-tych XX wieku budowlę przejęła niemiecka firma, chcąc urządzić tu kwatery dla swoich pracowników.7. Ferma Strusi. Kiełkowice, gmina Ogrodzieniec.

Strusie na Jurze? W Województwie Śląskim? Tak! Ferma znajduje się w niewielkiej odległości ok 5 km od ruin najwiekszego Orlego Gniazda - Zamku Ogrodzienieckiego.8. Stalowy dom, Zabrze.

Dom ze stali postawiono w 1927 r. w 26 dni, a pracowała przy tym brygada 16 osób. Metalowe ściany składają się z ośmiu części, odlanych w hucie Donnersmarcka. Do dzisiaj na terenie Zabrza stoi pięć podobnych budynków. "Konserwy" to ich żartobliwa, potoczna nazwa.

9. Stawy „Wielikąt”. powiat wodzisławski, Lubomia.

Na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Wielikąt” znalazł się kompleks stawów hodowlanych, a także otaczające go tereny pól i łąk. Należy do niego dziewięć większych akwenów o powierzchni 17-40 ha oraz kilkanaście mniejszych. Tutejsze tereny sprzyjają uprawianiu turystyki aktywnej i odpoczynkowi na łonie natury. Masz dość przeludnionych miejsc? Odwiedź Lubomię.

 

10. Miasteczko pszczele. Dzięgielów, gmina Goleszów.

Miasteczko prowadzi Jan Gajdacz wywodzący się z Goleszowa, który chętnie dzieli się swoją widzą o swojej pasji. Zaprasza więc wszystkich, pragnących się czegoś dowiedzieć o pszczołach i efektach ich pracy.

To tylko nieliczne z atrakcji dostępnych w województwie śląskim, które zadowolą najbardziej wymagających poszukiwaczy miejsc nietypowych.
Każde z wymienionych odznacza się wyjątkowością i nierzadko prowadzą do nich kręte ścieżki jednak po dotarciu na miejsce satysfakcja gwarantowana a miny znajomych po Waszych opowieściach - bezcenne!