Śląskie stereotypy

12-04-2021

Nie każda Ślązaczka dobrze gotuje jak i nie każdy Ślązok będzie robotny. Stereotypy o Ślązakach krążą po Polsce i po świecie- nie zawsze są to sympatyczne i miłe określenia. Dzisiaj postaramy się przywołać kilka z nich i sprawdzić czy są prawdziwe.

Ślązaczki dobrze gotują i mają nienaganną czystość w domu

Poniekąd jest to racja ponieważ w śląskiej kulturze od dziecka wpaja się pewne stwierdzenia- w domu nie można mieć bałaganu bo jest to oznaką niechlujstwa, lenistwa i nieporadności a firany to okna naszego domu. Od małego każdej dziewczynce jest wpajana zasada iż w domu musi być nienagannie a chłop zawsze pełny ( pojedzony) i wydaje nam się że t domena Polaków nie tylko Ślązaczek więc ten stereotyp tylko w części się zgadza.

 

Ślązacy są szorstcy i powściągliwi w okazywaniu uczuć.

Ślązak nie jest wylewny jak Włoch czy Hiszpan z swoimi uczuciami, jest to naleciałość po pruskich i germańskich zaborach natomiast nie wiele Ślązacy odstają od Polaków jeśli postawimy kwestię okazywania uczuć. Śląscy mężczyźni są gruboskórni i twardzi nie da się tego faktu ukryć, być może ułatwia im to obcowanie z Ślązaczkami.

 

Na Śląsku mówi się niedbale i niepoprawnie

Jest to stereotypem zaczerpniętym tylko z niezrozumiałości gwary. Składnia oraz wymowa różni się od języka polskiego co dla wielu może oznaczać niepoprawność jak i każdy region posiada inne dialekty. Często Ślązaczy łączą gwarę z polskim co niestety kaleczy oba jeżyki.

Ślązak to Niemiec

Ten stereotyp tylko działa jeśli Śląsk nie domaga się odrębności- autonomii. Bo w momencie gdy Śląsk chce autonomii to nagle każdy Ślązak to przecież Polak.