Śląskie maszkety- kołocz

25-10-2019

Śląski kołocz to ciasto drożdżowe- składa się z podkładu drożdżowego warstwy maku lub sera, owoców przykryty grubą warstwą kruszonki. Według innych regionów to placek lub drożdżówka. Co ważne w innych regionach kruszonka to ciasto pokruszone na górę u nas to grube, solidne placki formowane na górze.

Kołocz jest u nas również związany z tradycją weselą. Częstuje się kołoczem przed ślubem- młodzi lub rodzice rozwożą do sąsiadów, znajomych lub dalszej rodziny, którzy nie zostali zaproszeni na wesele aby móc wspólnie świętować zaślubiny z młodymi. Za taki kołocz daje się młodej parze drobne upominki- czasem komplet ręczników, czasem pościel lub filiżanki.

Kołocz to również ciasto, które często gości w śląskich domostwach. Kołocz jest prosty i szybki do zrobienia a jako nadzienie można dać to co akurat jest pod ręką np. jabłka albo budyń czy mak. Każdy robi go według swojego przepisu.

Kołocz więc nie jest tylko produktem spożywczym ale również obrzędowym. Kołocz Śląski został oficjalnie wpisany na listę produktów regionalnych Unii Europejskiej. Jest to oznaczenie pochodzenia produktów rolnych przez UE- jest to system ochrony takich produktów, zapewnienie autentyczności.