Śląska tradycja - Barbórka

22-10-2019

Barbórka to święto wszystkich górników obchodzone 4 grudnia. 4 grudnia to dzień św. Barbary- patronki górników oraz trudnej pracy, dobrej śmierci, żołnierzy, architektów i więźniów. Ze względu na przemysłowy charakter Górnego Śląska, kult św. Barbary jest w naszym regionie niezwykle popularny i żywy.

Barbórka to święto celebrowane na kopalni- w tym dniu nie ma wydobycia i jest dniem zwyczajowo wolnym od pracy. Tego dnia górnicy celebrują swoje święto. Barbórka to połączenie tradycji świeckiej oraz religijnej. Obchody od siebie się delikatnie różnią gdyż każda kopalnia i miasto ma swoje tradycje.  

Obchody Barbórki zaczyna się od złożenia kwiatów pod pomnikiem św. Barbary, która znajduje się w cechowni kopalni ( każda kopalnia posiada figurkę św. Barbary). Kwiaty są składane w imieniu każdego górnika, sztygara kierownika i dyrektora kopalni następnie jest odprawiana uroczysta msza w kościele za wszystkich pracowników kopalni. Tego dnia pod kopalnią przez cały dzień gra orkiestra górnicza.

Z okazji Barbórki są organizowane karczmy piwne- okazja do wspólnego świętowania wśród grona znajomych z pracy. Nieodłącznym elementem karczmy jest piwo oraz golonka – wielu uważa że bez jednego z tych elementów karczma nie była by karczmą. Uczestnicy karczmy powinni być ubrani w stroje galowe- jeśli posiadają mundur górniczy to powinni go prezentować z dumą wraz z wszystkimi odznaczeniami. Dla kobiet są urządzane babskie combry gdyż karczmy odbywają się tylko w męskim gronie a na comber mężczyźni mają zakaz wstępu.

4 grudnia to czas na docenienie pracy górników. Szkoły organizują akademie oraz liczne spotkania z górnikami. Tego dnia górnicy również dostają odznaczenia, medale i nagrody. To moment podsumowań i rozliczeń- tego dnia górnicy otrzymują nagrodę pieniężną tak zwaną barbórkę. Również najbliżsi w tym dniu dają upominki górnikom. Doskonałym pomysłem jest koszulka z motywem górniczym.

Barbórka to mocno zakorzeniona tradycja śląska, która będzie istniała do póki na śląsku będzie działać ostatnia kopalnia. Barbórka to jedna z piękniejszych śląskich tradycji, która jest kultywowana pomimo ogromnych zmian w społeczeństwie.

niech żyje nam górniczy stan